Вартість літнього відпочинку дітей можна здешевити

Вартість літнього відпочинку дітей можна здешевити

Для тих, хто бажає відправити нинішнім літом дитину у позаміський табір на Полтавщині, є дві новини. В середньому путівка подорожчала на 1000-1200 гривень, діапазон цін за 21 день відпочинку – від 5500 гривень до майже 11000 гривень. І друга новина, звичайно, приємна – є можливість зменшити ціну. Точніше, це не зовсім новина на Полтавщині.

Як повідомляє прес-центр Полтавської ОДА Уже четвертий рік на Полтавщині діє Обласна програма з оздоровлення та відпочинку дітей на 2015-2019 роки. Вона передбачає механізм здешевлення путівок для батьків, а в окремих випадках – і повну компенсацію її вартості. У 2015 році її ініціював тодішній голова Полтавської ОДА – Володимир Головко.  

«Ми дуже вдячні депутатам обласної ради, які підтримують цю програму, — говорить заступник начальника Управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації Наталія Шкоденко. — Завдяки програмі кожного року зростає кількість дітей охоплених організованими формами відпочинку та оздоровлення дітей. Так у 2018 році таких дітей було 77,1 тис., тобто 55,2 % від загальної кількості дітей віком від 7 до 17 років, а це на 2,2 тис. дітей більше, ніж у 2017 році».

Нинішнього року також очікують збільшення. Вперше до Обласної програми приєдналися  всі 27 літніх позаміських закладів відпочинку для дітей на Полтавщині. Ще два-три роки тому керівники деяких з них насторожено ставилися до її головного принципу — компенсації вартості (часткової чи повної) путівки для батьків коштом обласного та місцевих бюджетів. Нині, коли система розрахунків у бюджетній сфері нормалізувалася, зросла і довіра.

Чимало батьків із самого початку оцінили переваги програми, адже вона передбачає компенсацію для всіх дітей, а не тільки пільгових категорій. «Ми вважаємо, що кожна дитина має право на відпочинок, — говорить Наталія Шкоденко — Тому кожен із батьків Полтавщини може отримати фінансову підтримку на оздоровлення дитини коштом обласного та місцевого бюджетів у розмірі двох прожиткових мінімуму, але не більше 70% від вартості путівки». Нескладні розрахунки показують,що, наприклад, у липні 2019 року при вартості путівки 7000 грн відшкодування для батьків становите – 4236 гривень.

До речі, цю систему відшкодування, яку розробила Полтавська ОДА, із самого початку називали інноваційною. Завдяки її вдалому опробуванню на Полтавщині, вже наприкінці 2016 року до закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» були внесенні відповідні доповнення.

т.в.о. голови ОДА Роман Товстий т.в.о. голови ОДА Роман Товстий

Отже, до 70% вартості путівки можуть заплатити місцеві бюджети, а інші 30 % сплачують батьки. При цьому вони не втрачають право і ці 30% компенсувати за місцем роботи: коштом профспілкових комітетів, або підприємств та організацій.

Вигоду від Обласної програми мають не тільки батьки та діти, а й заклади оздоровлення та відпочинку. «На 46%, за ці три роки, ми зменшили фінансове навантаження на сімейні бюджети. – говорить Наталія Шкоденко. – І на 23 % зменшили затрати власників дитячих закладів відпочинку. Вони отримали додаткові гроші для поліпшення матеріально-технічної бази».

Такі поліпшення – ще одна із причин того, що із року в рік зростає кількість охочих  відпочити у позаміських таборах Полтавщини. Ближче до літа у кабінеті Наталії Шкоденко частішають телефоні дзвінки від батьків з проханням допомогти придбати путівку для дитини. Вона радить звертатися до органів місцевого самоврядування (ради ОТГ, сіл, селищ, міст), або райдержадміністрацій  за місцем проживання батьків і дітей.

У підрозділах облдержадміністрації безпосередньо розподілом і реалізацією путівок не займаються. Тут контролюють підготовку до літнього сезону, готують пропозиції щодо суми субвенції з обласного бюджету на компенсацію вартості путівок. Цю субвенцію, після затвердження бюджету обласною радою, розподіляють між містами та районами. Обов’язкова умова – компенсацію для батьків здійснюють з обласного та місцевих бюджетів: за принципом 50% на 50%.

заступниця начальника Управління сім'ї, молоді і спорту ОДА Наталія Шкоденко заступниця начальника Управління сім'ї, молоді і спорту ОДА Наталія Шкоденко

Пані Наталія радить батькам не зволікати із вибором табору чи центру відпочинку. Заявки приймаються із січня. Тенденція останніх років така, що вже у квітні — травні неможливо знайти вільну путівку, принаймні, на 2-гу, 3-тю та 4-ту зміни. І це ще одна тенденція – все більше закладів дитячого літнього відпочинку Полтавщини переходять на чотирьох зміну роботу (кожна зміна – 21 день): із початку червня до кінця серпня.

Перелік закладів області, що підтверджує можливість забезпечити дитину послугами з оздоровлення та відпочинку можна знайти на сайті http://mayak.poltava.ua Батьки мають отримати згоду цього закладу на прийняття їхньої дитини. Цю згоду необхідно надати місцевому органу виконавчої влади, або місцевого самоврядування. Також серед необхідних документів: копія свідоцтва про народження дитини; копія паспорта одного з батьків; копія довідки про склад сім’ї.

12 квітня 2109 року на засіданні обласного штабу з організації оздоровлення та відпочинку дітей на Полтавщині активно обговорювали ще один документ – довідку про щеплення. Її, як і довідку про стан здоров’я дитини форми №79/o, обов’язково запитають під час безпосереднього прийняття дитини в закладах відпочинку. Хоча деякі батьки вважають, що довідка про щеплення – не є обов’язковою.

Начальник Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Сергій Макєєв під час засідання нагадав керівникам закладів відпочинку про нинішню складну ситуацію в Україні із захворюваністю на кір, і порадив попереджати про необхідність довідки про щеплення вже на етапі пропонування та реалізації путівки: «Це допоможе уникнути конфліктних ситуацій. Є певна категорія дітей у яких є протипоказання щодо щеплень. Але відповідне рішення ухвалює медична комісія, а не керівник закладу відпочинку».

На засіданні обласного штабу йшлося про підготовку матеріально-технічної бази таких закладів до сезону 2019. Відповідні перевірки вже тривають. Особлива увага приділяється пожежній безпеці, обладнанню харчоблоків, надійність і якість постачання харчових продуктів. На обласному рівні формується графік приймання  дитячих позаміських закладів державними комісіями. Триватиме він з 21 травня по 11 червня 2019 року, за 3-5 днів до початку роботи закладів.

Якщо для батьків питання безпеки – пріоритетні, то дітей більше цікавить культурно-розважальна програма. І тут Полтавщина також має інноваційні переваги. Обласний молодіжний центр здійснює проект – Всеукраїнська Школа вожатих «Унікальні люди». Інтенсивні тренінги та семінари цього проекту вже не один рік допомагають готувати кваліфіковані кадри для літніх дитячих закладів відпочинку.

«Ми кожного року обновляємо програму підготовки, – говорить керівник Школи вожатих Наталія Панченко. – Адже наука та тенденції не стоять на місці. Наприклад, цього року ми пропонуємо курс інклюзиву – підготовка вожатих, які можуть працювати з дітками з інвалідністю».

Кілька років поспіль тренінги Всеукраїнської школи вожатих відбувається на базі дитячого спортивно – оздоровчого центру «Горизонт», що належить Горішньоплавнівський міській раді. Її директорка – Наталія Мартинович, говорить, що власник завжди піклується про свій центр: «Цього року ми вже отримали від міського бюджету понад 4 млн гривень. Коштом реалізації путівок нам вдалося поліпшити систему пожежної безпеки. Минулого року у нас відпочивали діти з Молдови. Нинішнього року перша зміна буде також міжнародна. Приїдуть діти з Польщі та Білорусі».

Очікують цього року відпочивальників і в обласному дитяче —  оздоровчому центрі «Маяк» у селі Головач (Полтавській район) що належить Полтавській обласній раді. Територія центру нині нагадує будівельний майданчик – відбувається капітальна реконструкція. Не чекаючи її завершення, тут запропонували відпочинок із романтикою. Директорка закладу Людмила Сердюк пояснює: «Це наметове містечко з усіма умовами. Намети великі та надійні, з піддонами  – такі як ставить МЧС для обігріву людей взимку. Їдальня, клуб, лазня, біотуалети працюють».

Поліпшення умов відпочинку дітей і його урізноманітнення – це те над чим продовжує працювати Полтавська облдержадміністрація. Наталія Шкоденко із задоволенням зазначає, що на туристичних ярмарках рекламний матеріал про полтавські літні заклади відпочинку розбирають повністю. На її думку, це одне зі свідчень, що популяризація бренду «Літо на Полтавщині!» має добрі перспективи.